Simona Horčičková

lektorka jógy

„Praktikuji aštanga jógu celým svým srdcem a na své cestě se o tuto radost s každým ráda podělím."

Každá duchovní cesta má specifický způsob nebo prostředky k dosažení cíle osvobození nebo chcete-li, nalezení Boha. Těchto cest je tolik, kolik jen může být hvězd. Vyznám se, že mou cestou je aštanga jóga (také označována jako aštanga vinjása), která mi otevřela srdce. 

Tato hluboká duchovní praxe může být nezasvěceným pozorovatelem někdy vnímána spíše z fyzického hlediska. Pravá podstata této praxe by však nemohla být nikdy naplněna bez správných úmyslů, bez správné diety či bez dodržování morálních principů známých jako jama a nijama a dalších kroků, které jsou její součástí. Její fyzická podoba je však právě jen jedním z těchto aspektů. Byť pro mnohé je její fyzická náročnost vábničkou, jejímuž kouzlu podlehnou, nevnímala bych to a priori jako něco nežádoucího, ale spíše jako položení základního kamene k obsažení celého komplexního, duchovně transformačního systému aštanga jógy. Tak jak se pomalu otevírá a uvolňuje naše fyzické tělo, můžeme hluboce prostupovat do našeho nitra, které by nám třeba jinak zůstalo uzavřené.

Na aštanze je krásné, že nabízí v jeden okamžik upevnění disciplíny, pevné morální hodnoty, duševní očistu, posílení fyzického těla, kontrolu dechu, koncentraci, meditaci a vnitřní spokojenost. Často se o ní – oprávněně – hovoří jako o meditaci v pohybu. Je to v podstatě takový balíček, který každý den rozbalíme zároveň se svojí podložkou. V tom balíčku nás však pokaždé čeká nové překvapení, nová zkušenost a nové prožitky. Je to doslova, jako bychom na podložku každý den vstupovali tak, jako by to bylo poprvé, ale zároveň je v té praxi něco konejšivě známého a blízkého. Někdy praxe plyne lehounce, jako ve snu, a člověk si ani neuvědomí, jak se vlastně ocitl na konci v šavásaně. Někdy jde praxe ztuha a tělo je jako z olova a o to víc nás pak může odměnit hlubokým duchovním prožitkem ve chvíli, kdy to třeba nejmíň čekáme.

Ať už jsou však naše očekávání, motivace, zdravotní stav či obavy jakékoli, tím, že si pravidelně stoupáme na podložku a formou určitého „úsilí bez úsilí“ fyzicky praktikujeme předepsaný sled ásan příslušné série, můžeme pochopit jedno, že praxí ásan vše jen začíná a že jóga není jen to, co se odehrává na podložce, ale především to, co se odehrává mimo ni. Jinými slovy, ásany můžeme praktikovat pár hodin denně, ale jógu praktikujeme celý den – celý svůj život.

To mě zároveň přivádí také k tématu pokory. Pokud bych si měla vybrat jen jedinou věc, kterou mě jóga obdarovala, tak je to právě pokora. Skláním se před hlubokou pravdou jógy a jejích velkých Učitelů, pokorně se obracím k přírodě i lidstvu jako takovému. Každý si svým karmickým konáním naplňujeme své osudy, ve své Jednotě usilujíce o Poznání. Nekonečné Poznání, které je však zároveň tak velké, aby se vešlo do našeho srdce.

Certifikované kurzy, workshopy a učitelské tréninky (TT)
2015 TT week intensive s Davidem Swensonem Ashtanga 1 série
2015 Gillli and Miri Harouvi workshop 1 série Ashtanga
2015 Week intensive Yogacharia Vijay Kumar Ashtanga 1 série
2016 Láďa Pokorný adjustment clinique 1 a 2 série Ashtanga yoga
2016 Kino McGregor weekend workshop Ashtanga yoga 1 série
2016 FISAF level I Joga Basic
2016 FISAF Level II Joga Advanced
2016 FISAF level III Základy arjurvédy s využitím v jógové praxi
2016 TT week intensive s Manju Joisem Ashtanga yoga 2 série
2017 Week Intensive Yoga Thai Masssage Level 1 s Petrem Záveským
2017 2 months Intensive study of yoga in India (Mysore)
Yogacharia Vijay Kumar – Ashtanga saadhana
Sri B.N.S. Iyengar – pranayama and mudras
Swami Prasad – Vedic philosophy, Upanishads, Sanatana Dharma, chanting…

2019 One year Intensive study of yoga, pranayama, vedic philosophy and tantra in India - Mysore