A máme tady krásný podzim, nastal tedy již tradičně čas, kdy se po klidnějším létě (nejen) jógová studia opět plní a na lekce se ve velkém vracejí stávající klienti, ale přicházejí i nováčci, kteří se rozhodli s jógou začít.
Na začátku si dovolím podělit se o jednu nedávnou zkušenost. Kamarádka chodila řadu let na jógu k lektorovi, kterého opravdu zbožňovala. Vyhovoval jí jeho způsob vedení lekce, oceňovala, že se pohyboval mezi klienty a jemně je korigoval, ráda poslouchala jeho hlas při „civilně“ pojaté relaxaci.
„No a když u nás skončil, začala jsem hledat jiné lekce. Ale už jsem byla u tří různých lektorek a ani jedna mi nesedí,“ vyprávěla mi s lehkou frustrací v hlase. U jedné jí vadilo, že pouze cvičí a vůbec neopravuje svoje svěřence, u druhé jí vyloženě nepasoval styl jógy a v případě třetí ji rušil její hlasový projev.
Simona Svoboda a Kateřina Hrubešová
„Tak nevím, je chyba u nich? Asi ne. Spíše to bude mnou, když jsem pořád nespokojená. Musím to ale překonat, kousnout se, jinak bych nechodila nikam,“ uzavřela své vyprávění.
Že se v tom možná někteří maličko poznáváte? A říkáte si, kde děláte chybu, že vám hned tak nějaký lektor nevyhovuje?
Je v pořádku nebýt spokojen
Zastavte se. Nádech. Výdech. A teď to přijde: Vy žádnou chybu neděláte. Naopak. Děláte vše správně, protože věnujete pozornost svým pocitům a hledáte svoji cestu.
Pojďme ještě k jinému příkladu takzvaně ze života. Pokud nejsme v restauraci spokojeni s jídlem, obvykle už do ní příště nepřijdeme. Neznamená to, že tam nutně musí vařit špatně. Ale třeba nám zkrátka nesedl typ kuchyně, který podnik nabízel, nebo se nám nelíbil interiér, necítili jsme se tam uvolněně. A pro někoho jiného mohlo být stolování právě v téhle restauraci opravdovým zážitkem.
Zvláštní je, že v řadě situací nemáme problém odmítnout služby, které nám stoprocentně nevyhovují, ale zrovna v případě jógy trpíme jakýmsi zvláštním ostychem. Možná je to dáno samotnou esencí jógy. Spojujeme si ji s klidem, vlídností, laskavostí – a do toho se nám tak úplně nehodí přiznat, že se nám lekce nelíbila. Asi jste si všimli, že někteří klienti lektora po lekci rádi hlasitě pochválí, ocení, že se jim praxe líbila.
Ale že bychom mu sdělili názor, který třeba není úplně příznivý? To se samozřejmě nestává, přestože sami lektoři přiznávají, že konstruktivní zpětnou vazbu nebo připomínku ocení. Vadí vám třeba, že v sále bylo otevřené okno a foukalo na vás? Pokud toto neřeknete, příště se situace může opakovat a váš příjemný pocit z lekce se tak nemá šanci dostavit.
Hledání toho pravého může trvat
Zpět ale k příběhu ze začátku textu. Chtěla jsem jím upozornit na to, že je zcela v pořádku, že vám lektor z nějakého důvodu nevyhovuje, a stejně tak v pořádku je přestat jeho lekce navštěvovat a hledat dál. Ano, někdy může přijít „láska na první pohled“, ale častěji je to s jógovým lektorem jako s čímkoli jiným v našem životě: chvíli trvá, než najdeme toho pravého – pro nás.
Do té doby je potřeba zkoušet, navštěvovat různé lekce a navnímat si, která s námi bude rezonovat. To, co sedne vaší kamarádce, vám nemusí, a naopak. Řiďte se svou vlastní intuicí a pocity. Tělo nelže, dá vám jasně najevo, kde se cítí příjemně.
Kvalitní a oblíbený lektor neznamená automaticky rovnítko k tomu, že zrovna vám konkrétně se bude lekce líbit. O tom, že si ji užijete podle svých představ, rozhoduje totiž řada faktorů. Styl jógy a způsob vedení hodiny je samozřejmě stěžejní. Jemné klidné typy se nejspíš nebudou cítit komfortně při dynamické vinjáse nebo aštanze, pro rozlétané bohémy zase může být náročná v klidném tempu plynoucí hathajóga.
Někdo ocení, když jej lektor v průběhu celé lekce důsledně koriguje, jiný nesnese, aby se ho cizí člověk dotkl. Někdo zase špatně snáší, pokud má setrvat delší čas v jedné pozici, pokud se lektor právě věnuje jinému klientovi.
Velký vliv má také mluvený projev lektora. Část z nás potřebuje silný pevný hlas s jasnými „polopatickými“ instrukcemi a minimem „omáčky“, část potřebuje opak: uklidňující tišící projev prokládaný duchovními vhledy.
Přidejte k tomu samotnou osobnost lektora – jak na vás působí, co vyzařuje, a svůj dojem z prostoru, kde se jóga praktikuje. Vznikne vám natolik pestrý koktejl vjemů, dojmů a zážitků, že by byl prakticky zázrak, pokud byste ten správný „nápoj“ trefili hned napoprvé.
Podzim je ideální čas ochutnávat nabídku. Poslouchejte své tělo, své srdce – a toho pravého jógového průvodce po vaší cestě zaručeně poznáte.
– autor Kateřina Prachařová