JARNÍ DETOX: ukliďte si v těle i duši

Jakmile se příroda začne na jaře probouzet, cítíme, že s přibývajícím teplem a světlem přichází zcela přirozeně pozitivní nálada a víra v novou energii. Paradoxně ji ale často doprovází „náraz do zdi“, pověstná „jarní únava“. Jednou z možností, jak s ní zatočit a jak povzbudit celou svou bytost do nejkrásnějších měsíců v roce, je detox.

Co se to stalo, že zatímco venku už větvičky stromů zkusmo rozvinují první lístky, my se cítíme zcela bez života? Je to důsledek procesů, které v organismu probíhaly v zimě a během nichž se v těle postupně hromadily nejrůznější toxiny. Zima je pro tělo nejnáročnějším obdobím: vyšší vlhkost, nízké teploty, obecně nepříznivé počasí (mluvíme-li o našem středoevropském klimatu), zároveň na nás útočí nejrůznější viry, bakterie, respirační onemocnění. To vše je samo o sobě dost vyčerpávající, k tomu přidejme i nedostatek přirozeného vitaminu D ze sluníčka (touto cestou ho získáváme až 80 procent). 

Jakmile se pak venkovní teplota začne zvedat, všechny negativní „zážitky“ našeho těla ze zimy o sobě dávají vědět. Cílem detoxu je se všech toxických látek zbavit, díky tomu zůstaneme v další části roku zdraví. 

Detox nerovná se hubnutí!

Je dost možné, že při slově detox si představíte dietu, hubnutí, půst, tekutou stravu, smoothie nejrůznějších „podezřelých“ barev… To je však velmi nepřesná představa. Detox je komplexní procedura zahrnující řadu postupů, přičemž úprava jídelníčku je „jen“ jedním z nich. Ano, při detoxu nejspíš opravdu zhubnete, protože tělo odlehčíte, ale úbytek váhy v tomto případě není cíl, nýbrž doprovodný (byť obvykle pozitivní) jev. Bylo by chybou pustit se do detoxu kvůli touze zhubnout, nebo úspěšnost snažení hodnotit pouze skrze shozené kilogramy.

Cílem detoxu je zbavit se všeho nepotřebného – ať jsou to kila, škodlivé látky, či nepříznivé myšlenky. Mezi toxiny totiž řadíme: 

  • to, čím si škodíme uvnitř: nekvalitní stravu, tedy takovou, kterou nedokážeme správně strávit, která je chemicky upravovaná, plná nepřirozených dochucovadel a konzervantů, nemá nic společného s čerstvostí
  • to, co nám přichází škodit zvnějšku, tedy znečištěné ovzduší, nekvalitní vodu, již zmíněné viry, parazity, bakterie, zkrátka vše, co způsobuje nekvalitní životní prostředí
  • vše, co škodí naší mysli, ať jsou to potlačované pocity a emoce, špatné nebo nedořešené vztahy s jinými lidmi, odkládané problémy a neschopnost je vyřešit, stavy jako závist, žárlivost, vztek…

Vše výše jmenované nás postupně zaplavuje doslova jako jed a my pociťujeme únavu, která může přejít až v chronické vyčerpání, k němuž se přidávají další potíže, namátkou bolesti (nejen) hlavy, výkyvy nálad, nadýmání, různé formy tělesného zápachu, přibývání v oblasti břicha, zhoršující se stav pokožky, úbytek fyzické kondice… Nic pěkného, že?

Chceme-li projít kompletním detoxem, musí proběhnout na více úrovních: fyzické, psychické i jakési „vnější“. Uklidíme si ve svém těle, ve své mysli – a také ve svém domově a vůbec ve svém světě.

Rychlé metody zkrátka nefungují

Stejně jako ve všem jiném v životě, i v případě detoxu platí, že rychlé metody přinášejí rychlé výsledky, které však stejně rychle pominou. Jedině trpělivost a vytrvalé úsilí mou přinést dlouhodobý efekt. A tak zkuste jarní detox pojmout ne jako třítýdenní hubnoucí kúru, ale jako nový začátek, restart. Nemusíte kompletně překopat svůj život, žádný extrém není dobrý. Spíše postupně, po malých krůčcích zařazujte do svého běžného rytmu nové, zdravější, vám prospěšnější návyky.

Co se týče fyzického těla, základní mantra zní: ODLEHČUJTE. Omezujte tzv. těžká jídla, sami asi tušíte, která to pro vás jsou. Omezte maso, mléčné produkty, sladkosti, průmyslově zpracované potraviny. Zaměřte se na čerstvou, lokální, jednoduchou, ale pestrou stravu. Zkuste si jeden den v týdnu určit jako opravdu „odlehčovací“. Pijte ředěné ovocné a zeleninové šťávy, klidně ale můžete tento den pojmout jako „zeleninový“ či „polévkový“. I tím tělu velmi prospějete. 

Podpořte vylučování pomocí vhodných čajových a bylinných směsí. Buď si pořiďte přímo namíchané na míru, vhodný je ostropestřec, jalovec, heřmánek, řepík…  (poradí vám v lékárně, v obchodě se zdravou výživou atd.), nebo využijte zdrojů přímo v přírodě. Například mladé jarní kopřivy jsou skvělou detoxikační pomůckou! Nasbírejte je tam, kde jste si jisti kvalitou prostředí, doma opláchněte a rozmixujte třeba s banánem. Skvělý detoxikační nápoj na podporu vylučování je na světě.

Nedělá-li vám potíže odlehčovací den, můžete postupně zkusit přejít i přímo k půstu. Jemnější variantou je tzv. přerušovaný půst, nejčastěji v kombinaci 16:8, kdy osm hodin jíte a šestnáct hodin se postíte. V praxi to vypadá tak, že se například v šest ráno nasnídáte, naposledy se najíte ve dvě hodiny odpoledne a pak již nejíte až do dalšího rána. Tato forma půstu se dá praktikovat i po delší čas, a jakmile si na ni tělo zvykne, je pro něj velmi efektivní a zároveň „snesitelná“.

Finální variantou je pak plnohodnotný půst, kdy 24 hodin (nebo i více) nepřijímáte opravdu vůbec žádnou stravu, pouze čistou vodu (případně bylinkový čaj). Pokud chcete půst vyzkoušet, vyhraďte si pro něj den, kdy vás nečeká žádný náročný program – ani fyzicky, ani mentálně (třeba velká pracovní porada nebo uzávěrka). Spíše se v tuto chvíli obraťte k sobě, co nejvíc odpočívejte a šetřete energií.

Samozřejmostí pro jakoukoli formu odlehčení je eliminace alkoholu, kávy a dalších návykových látek.

Rozlučte se s nepotřebným

Uklízíte v těle? Je na řadě přidat i úklid duše. Pro někoho může být tato část to nejnáročnější. Základem je totiž dopřát si kvalitní spánek, jen tak můžeme zklidnit své myšlenky. Ale spánek je to, co v životě nejčastěji šidíme. Zkuste to změnit. K tomu přidejte pravidelný pohyb. Jakýkoli! Základem je pravidelnost. I kdybyste začali na pěti minutách denně, vytvořte si návyk. Návyky se opouštějí hůře než nahodilosti. Na co si zvykneme, stane se nám přirozeným.

Dopřejte si čas pro své koníčky, pro své přátele, ale hlavně sami pro sebe. To není totéž! Čas pro sebe je ten, kdy nic nemusíte. Ani se sejít s kamarádkou, ani jít běhat, ani péct, i když vás to baví. Je to čas, kdy NEMUSÍTE. S tímto vědomím si ho udělejte a podle toho jej vyplňte.

A nakonec je tu úklid všeho vnějšího. Úklid domu, domova, úklid ve vztazích. Je na vás, jak tuto část pojmete, nicméně možná sami zjistíte, že úklid místa, kde žijete, je velmi prospěšný. Lidský mozek je naladěný tak, že lépe pracuje, pokud kolem sebe vidí lad, estetično a pořádek. Uklizený domov je důležitou součástí detoxu.

A až projdete všemi těmito fázemi, možná se vám vyjeví, kde ještě je třeba detox provést. Možná přišel čas pustit nějaký vztah, s někým se rozloučit, něco nechat být. Práci, projekt, přechozené přátelství… Ponechte si to, do čeho chcete investovat energii. Tam ji směřujte. Vše ostatní můžete nechat odejít. Sami pocítíte, že se vám lépe dýchá. Potom byl váš detox úspěšný.

Jógové tipy

Správné trávení a vylučování podpoříme zejména pozicemi, které stimulují oblast břicha, a to jak stlačováním těchto partií, tak jejich protažením. Pro jarní praxi jsou vhodné pozice jako apanásana (stlačování větrů), dhanurásana (luk), pašimotanásana (kleště), uttanásana (hluboký předklon), silně detoxikační jsou všechny twisty a rotace.

Lektorka: Kateřina Hrubešová

Tip pro rozproudění lymfatického systému

Správné fungování toku lymfy v našem těle je základem pro odchod všech toxických látek z těla. Pomůže vám k tomu nejen pravidelná praxe jógy, ale i kvalitní lymfatické masáže. Ve Studiu MOKSHA si můžete dopřát jedinečný zážitek a uvolnit se v péči naší skvělé masérky Kristýny.

Lymfatická terapie, www.beautybalance.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.