V jednom z minulých blogů jsem psala o tom, jak na jaře řada z nás místo očekávaného přílivu energie svádí boj s pověstnou „jarní únavou“. Ale přehouplo se dalších pár týdnů, jaro se pozvolna překlápí do léta a najednou je všechno jinak.
Lidský organismus, ač je dnešním zrychleným a často od přírody zcela odtrženým rytmem mnohdy těžce zkoušen, si stále uchovává své přirozené naladění na odvěkou podstatu životního koloběhu.
Čím více tepla a světla, tím více síly a elánu naším tělem proudí. Věční zimomřivci se konečně opravdu zahřejí, přirozeně „teplé“ typy nakonec vyhledávají spíše chladnější místa. Únava je jako mávnutím kouzelného proutku pryč, energie máme na rozdávání a často jsme až „přemotivovaní“ v tom, něco dělat.
V letních měsících se tak paradoxně někdy dostáváme do zcela jiných potíží – zatímco v předchozím ročním období bylo těžké tělo a mysl vybudit, nyní může být problém je zklidnit, ztišit a dopřát jim i potřebný odpočinek. Ten je přitom stejně důležitý jako aktivita!
Velkou roli v tom hraje již zmiňované světlo. Den nám připadá „delší“, respektive jeho aktivní část. Zatímco v zimě je ranní jógová praxe pro velkou část z nás jen zbožným přáním, v létě dokážeme celkem bez potíží vstát mnohem dříve a užít si cvičení klidně v šest hodin ráno.
Ráno začínejte spíše klidnější praxí
Jóga v ranním slunci je samozřejmě úžasná. V létě ale máme tendenci zapomínat, že pořád se jedná o ranní čas, kdy je naše tělo po nočním spánku ztuhlé, nezahřáté a je potřeba ho jemně, citlivě, postupně rozhýbat, než se pustíme do náročnějších ásan. Přitom praktikujeme obvykle ještě před odchodem do práce, na cvičení nemáme vždycky dostatek času a domácí lekci zkracujeme na úkor oněch vlastně nejdůležitějších fází – úvodního rozehřátí a protažení a závěrečné relaxace. Jejich vynecháním se ale ochuzujeme o zásadní benefity jógy a také zvyšujeme riziko, že svému fyzickému tělu ublížíme, když ho bez přípravy vyšleme do pozice, na které v danou chvíli zkrátka není připravené.
Letní ranní praxe vůbec nemusí být o náročných ásanách. Zkuste ji pojmout spíše jako relaxační a meditační, poklidně plynoucí; pozdravy slunci, které se nyní odehrávají opravdu se slunce, procházejte pomalu, pečlivě, vychutnejte si každý nádech a výdech, každý jednotlivý pohyb. Sami na sobě poznáte, že vám poděkuje nejen vaše tělo, ale především mysl.
Lektorky studia MOKSHA: Simona Svoboda a Kateřina Hrubešová
Respektujte přirozený rozsah pohybu
Dynamičtější praxi si bez obav dopřejte v podvečerních hodinách, tělo se za den přirozeně samo rozhýbalo a prohřálo a vyšší teploty ho udržují v „provozním“ chodu. Možná vás nyní hodně láká více se zaměřit na svou flexibilitu a mobilitu. V teplém prostředí jsou samozřejmě klouby, svaly, vazy a úpony povolnější a „pustí“ vás dál než obvykle, o to opatrnější ale buďte, abyste se nezranili. Zvětšovat rozsah pohybu je třeba postupně, po malých krůčcích, nikdy ne naráz. Nenechávejte také cvičení až na večerní hodiny, ač k tomu delší den často svádí. I když jóga primárně není druh pohybu, který by vás měl „vybudit“ tak, že pak nedokážete usnout, cvičit krátce před odchodem do postele rozhodně není žádoucí.
Lektorky studia Moksha: Simona Svoboda a Kateřina Hrubešová
Letní teplo má kromě blahodárných účinků ale i jistá úskalí, a to když to s aktivitou přeženeme. Pak místo prohřátí dojde rovnou k přehřátí organismu, což může být nebezpečný tělesný stav. Vnímejte pečlivě signály svého těla a buďte k němu laskaví. Jóga má své principy, které se jistě snažíte dodržovat, ale nad všechny ostatní nyní obzvlášť stavte ahimsu – neubližování (viz i minulý blog). Zásadu, že během jógové praxe nepijeme, abychom neuhasili vnitřní oheň agní, v horkých dnech rozhodně nemusíte brát dogmaticky.
Jak se při cvičení zahřát, asi všichni víme – stačí pohyb zrychlit nebo zařadit fyzicky náročnější pozice. Jak si ale pomoci, pokud se potřebujeme naopak ochladit?
Tipy pro jógovou praxi:
Zkuste do své praxe zařadit chladivé dechové techniky šítalí a sítkarí. Nádech provádíte nikoli nosem, jak jste zvyklí, ale ústy. Buď způsobem, jako byste se nadechovali skrz brčko (nebo si představte, že se snažíte „vcucnout“ uvařenou špagetu), nebo utvořením ruličky z jazyka (vysunutý z úst má tvar písmene U). Při nádechu na jazyku cítíte ochlazení, výdech už pak prochází klasicky nosem.
Sitali pranayama
Přidejte do svých sestav na podložce více záklonů. Jejich benefitem je masáž oblasti solárního plexu, čímž se z těla uvolňuje přebytečné teplo. Jemný ochlazující efekt mají také předklonové pozice, které zároveň napomáhají celkovému zklidnění.
– autor Kateřina Prachařová