Povzbuďte imunitu, vaše tělo vám poděkuje

„Ten nikdy není nemocný, má dobrou imunitu.“ „Sotva mě někde ofoukne, hned mám rýmu. Asi mám slabou imunitu.“

Imunita. Tohle slovo je v souvislosti se zdravím člověka skloňováno dnes a denně. Vsadím se, že některou z výše uvedených vět už jste v životě v různých obměnách slyšeli mockrát, ať už se týkala přímo vás, nebo někoho ve vašem okolí. Na imunitu se odvoláváme dnes a denně. „Musíš jíst ovoce, tam je hodně vitamínů, tak ať máš dobrou imunitu,“ říkáme i svým dětem.

Ale co to vlastně imunita je? Jak poznáme, jaká je právě ta naše? Jak si ji můžeme zlepšit? A jak nám v tom může pomoci jóga?

Imunita je, velmi jednoduše řečeno, odolnost organismu vůči chorobě. Koneckonců jsme-li vůči někomu nebo něčemu imunní, znamená to, že se nás to prostě nedotýká. A stejné je to i s nemocemi. Člověku s dobrou imunitou se vyhýbají, případně jej zasáhnou v lehčí formě, zatímco jedinec s imunitou oslabenou se bude s chorobami potýkat v mnohem větší míře. Aby to nebylo tak jednoduché, imunita není jen jedna. Rozlišujeme imunitu přirozenou, která nám je dána od narození a znamená, že nějaké onemocnění vůbec nemůžeme dostat (typicky třeba takové, kterým trpí zvířata, ale na člověka je nepřenosné). Oproti tomu imunita získaná přichází ke slovu ve chvíli, kdy nějakou nemoc proděláme a vytvoříme si do budoucna protilátky. Na rozdíl od vrozené imunity však může být časově omezena.

Jak často vás trápí rýma?

Jak poznáte, v jaké kondici váš imunitní systém je? Zkuste se zamyslet, kolikrát za rok máte rýmu – nejrozšířenější nemoc na světě, která odolnost vašeho organismu spolehlivě prověří. Dospělý člověk se nachladí průměrně dvakrát až pětkrát do roka. Z toho tedy můžete odvodit, jak na tom jste. Pokud máte jednou za zimu pocit, že „na vás něco leze“, a ve finále dva dny trochu kýcháte, můžete si gratulovat. Ale nachlazení každých pár týdnů značí, že vaše imunita potřebuje notně povzbudit. Jak na to? 

Nejprve si pojďme říct, co imunitě škodí a oslabuje ji. Asi nebude nijak překvapivé, že obranyschopnost organismu nabourává hlavně stres, nedostatek spánku, nekvalitní nebo nevhodně poskládaná strava, konzumace alkoholu, kouření, nedostatek pohybu. Zkrátka nezdravý životní styl. Naše tělo vydrží hodně, má úžasné sebeuzdravovací mechanismy, ale ty nejsou nevyčerpatelné. Pokud mu ubližujeme, nechováme se k němu laskavě, dříve či později se to někde projeví. Oslabená imunita, respektive nemoc jsou voláním těla o pomoc, upozorněním, že už jsme zašli příliš daleko a je třeba naši fyzickou schránku (stejně tak ale i mysl a duši) opečovat.

Tou nejjednodušší (a zároveň nejtěžší) cestou je náprava životního stylu, zbavení se špatných návyků a nalezení a osvojení si těch, které tělu pomáhají. Nemusíte být lékař, výživový specialista ani psycholog, abyste poznali, co vám dělá dobře. Jakmile tělu dodáváme to, co je třeba, velmi rychle nám to dá najevo a my se začneme cítit lépe. Budete-li každý den chodit o hodinu dříve spát, rozdíl pocítíte prakticky okamžitě. Také změna stravy dokáže divy. Stresu se vždy vyhnout nemůžeme, ale pracovat na tom, aby ho bylo co nejméně, určitě ano.

Jóga nás zbavuje nezdravých návyků

A jak nám v posilování imunity může pomoci jóga? V první řadě už tím, že – myslíme-li to s ní vážně – nám postupem času změní způsob uvažování o sobě samých i celkově o světě. Praktikujeme-li jógu pravidelně, dlouhodobě a nejen jako druh zdravého pohybu (i to je však v pořádku!), ale i jako životní filosofii, která rozvíjí tělo stejně jako mysl a duši, zcela přirozeně začneme své nezdravé návyky opouštět, protože nám přestanou vyhovovat. Tělo si samo řekne, že už mu alkohol nechutná, že potřebuje chodit dříve spát nebo že mu nedělají dobře těžká jídla pozdě večer. Říká se, že k vypěstování nového návyku jsou potřeba alespoň tři týdny. Kéž by to bylo tak snadné! Nicméně platí, že po oněch třech týdnech už na sobě můžete začít pozorovat první změny – jak na těle, tak především ve své psychice. A právě ta je pak tím hnacím motorem, který vám pomáhá nepolevit a postupně nové návyky do svého života zasadit natrvalo.

Probuďte lymfatický systém

Chcete-li povzbudit imunitu jógou, vězte že ásanová praxe má v tomto ohledu řadu benefitů. Intenzivně totiž působí na náš lymfatický systém, jehož úkolem je mimo jiné chránit tělo před infekcemi. Zpomalený tok lymfy je častým neduhem dneška vlivem sedavého zaměstnání a nedostatku přirozeného pohybu. Lymfa navíc naším tělem neproudí tak jako krev, její pohyb je regulován především stahováním velkých kosterních svalů, například na pažích a nohou. Určitě vnímáte, jak právě tyto svalové skupiny na podložce intenzivně zapojujete. 

Možná se vám vybaví známá poučka, že nejlepší prevencí oteklých nohou a křečových žil je sedět s nohama podloženýma, aby byly kotníky výše než kyčle. Pokud tedy chcete lymfatický systém opravdu povzbudit, zařaďte do své praxe zejména obrácené pozice, ať částečné, nebo úplné. Tou úplně nejjednodušší je pasivní svíčka, kdy si lehnete na záda těsně u zdi a zvednuté nohy si opřete o stěnu. Jemnou variantou je také lomená svíčka (viparita karani), při které již zvedáte pánev nad podložku, ale podepřete ji dlaněmi (váha je na ramenou, nadloktích a loktech), nohy pak míří šikmo vzhůru směrem k hlavě. Pokračovat můžete „klasickou“ svíčkou (salamba sarvangásana), případně stojem na hlavě či na rukou.

Zařaďte očistné techniky

Kromě ásanové praxe můžete vyzkoušet také některé krije neboli očistné techniky, jež jsou součástí hathajógy. Pro posílení imunity je ideální džala néti. O co jde? Možná jste se s ní už setkali i mimo svět jógy – jedná se o proplachování nosu pomocí teplé slané vody. Speciální konvičku zvanou lóta seženete nejen v jógových studiích, ale i v lékárnách. Konvičku naplníte teplou vodou (zhruba 38 stupňů nebo jak vám vyhovuje) a přidáte asi půl lžičky soli, konvičky se často prodávají i s odměrkou. Doporučujeme himalájskou sůl, která je jemnější. 

Roztok následně vléváte s hlavou lehce předkloněnou a nachýlenou k rameni do horní nosní dírky, otevřenými ústy volně dýcháte a necháváte vodu vycházet druhou nosní dírkou ven. Zpočátku je potřeba najít správný úhel, aby voda vytékala ven a nedostávala se do nosních dutin, ale obvykle je to otázka krátkého tréninku a rychle si osvojíte, jak na to. Teplý slaný roztok dokonale pročistí dutiny, působí preventivně protizánětlivě, snižuje riziko nachlazení, ale i alergií.

Po dokončení džala néti je vhodné zařadit ještě kriji zvanou kapalabháti („zářící lebka“). Posaďte se do zkříženého sedu nebo sedu na patách, nadechněte se a vydechněte prudce krátce oběma nosními dírkami, zároveň vtahujte břicho směrem k páteři. Opakujte několikrát za sebou, ideálně například ve třech sériích po patnácti výdeších. O nádech si vaše tělo přirozeně řekne, vůbec ho nemusíte regulovat. Zbavíte se tak všech zbytků tekutiny z nosní dutiny.

V neposlední řadě se zaměřte na relaxační a antistresové techniky. Nevynechávejte po cvičení na podložce závěrečnou relaxaci v pozici mrtvoly, schopnost plně uvolnit své tělo je nejdůležitější – a také nejtěžší – součástí celé praxe. Chcete-li pokročit ještě dál, věnujte čas libovolné meditaci nebo zařaďte jógový spánek, jóga nidrá. Je to stav na pomezí bdělosti a spánku, úplné hluboké uvolnění těla a mysli. Jak na něj, zjistíte například na lekcích restorativní jógy.